Нещодавно на базі НЛТУ України та Карпатського біосферного заповідника було проведено міжнародний науково-практичний семінар, що стосувався залучення громадськості до прийняття рішень у сфері управління природними екосистемами

З 13 по 17 червня на базі Національного лісотехнічного університету України та Карпатського біосферного заповідника відбулося ряд заходів у рамках міжнародного науково-практичного семінару, що був присвячений залученню громадянського суспільства до прийняття рішень у сфері управління природними екосистемами. Проведення семінару стало можливим завдяки фінансовій підтримці Федерального міністерства зовнішніх справ Німеччини. Серед головних завдань семінару були обмін досвідом участі громадянського суспільства в ухваленні управлінських рішень у сфері природокористування та визначення ключових проблем, що перешкоджають цьому процесу в Україні. В науково-практичному семінарі взяли участь професори та студенти Університету сталого розвитку м. Еберсвальде (Німеччина), професор Врітл коледжу, що підпорядковується університету м. Есакс (Великобританія), представники громадських організацій (WWF, «Екосфера»), представники Львівського обласного управління лісового і мисливського господарства, співробітники Національного лісотехнічного університету України, Карпатського біосферного заповідника, лісогосподарських підприємств Закарпаття та інші учасники.

IMG 0180IMG 0197IMG 0199IMG 0209

Програма семінару передбачала представлення презентацій як іноземними учасниками так і учасниками з українського боку, роботу в групах та проведення круглого столу куди було запрошено всіх заінтересованих сторін. На першому етапі семінару були представлені такі презентації:

• Участь громадян у екосистемному менеджменті: сильні та слабкі сторони Німеччини за авторством проф. П’єра Ібіша (Університет сталого розвитку м. Еберсвальде);
  • Партнерство з громадянами: управління лісами державної форми власності у Великобританії за авторством проф. Пітера Хобсона (Врітл коледж університету м. Есакс, Великобританія);
  • Завдання і методи залучення громадян до управління лісовим господарством: досвід управління лісами державної форми власності у Фінляндії за авторством проф. Мартіна Велпа (Університет сталого розвитку м. Еберсвальде);
  • Програма ENPI East FLEG II: досвід залучення заінтересованих сторін та громадськості до процесів формування лісової політики України за авторством Дмитра Карабчука (WWF);
  • Розвиток лісового господарства упродовж останніх 20 років, структура управління галуззю та приклади застосування Орхуської конвенції в Українських Карпатах за авторством доц. Андрія Головка (Національний лісотехнічний університет України);
  • Деревообробна промисловість України з авторством проф. Ореста Кійка (Національний лісотехнічний університет України).

У ході презентацій було з’ясовано, що у Німеччині, Великобританії та Фінляндії чимала частина суспільства залучена до громадських природоохоронних організацій. Зокрема, тільки одна природоохоронна організація Німеччини, що має назву «NABU» налічує 590 тис. членів та володіє 16 тис. га лісу. Проте навіть у цих країнах практика ведення лісового господарства не завжди відповідає принципам сталого розвитку. Не у всіх випадках декларування суб’єктами господарювання соціально відповідального, сталого ведення лісового господарства на практиці означає екологічно прийнятне господарювання у лісових екосистемах. З доповідей іноземних учасників стало зрозумілим, що процес залучення громадськості до екосистемного менеджменту у європейських країнах розпочався ще до початку становлення демократії як форми державного правління у цих країнах.

IMG 0207IMG 0213IMG 0201IMG 0203

Частина заходів семінару відбувалася у Рахівському районі Закарпатської області. Зокрема, учасники семінару відвідали Карпатський біосферний заповідник, де мали змогу почути доповіді про стан природно-заповідної справи у Карпатському регіоні України та досвід Карпатського біосферного заповідника у сфері співпраці з громадами та заінтересованими особами. У Карпатському біосферному заповіднику були представлені такі доповіді:

• Структура ведення лісового господарства в межах Карпатського біосферного заповідника та поза ними, участь громадськості в управлінні природо-заповідною територією за авторством Василя Покиньчереди та Володимира Приступи;
  • Розвиток Карпатського біосферного заповідника у контексті залучення громадськості та взаємодії із заінтересованими особами за авторством Миколи Рибака та Вікторії Губко.

IMG 0305IMG 0296IMG 0319IMG 0309

Дорогою до Закарпаття учасники семінару відвідали Карпатський національний природний парк де вони прослухали доповідь про принади парку та мали змогу переглянути фільм про історію, життя та побут гуцулів. Цікавою для іноземних учасників семінару виявилася зустріч з директором Державного підприємства «Рахівське лісове дослідне господарство» Володимиром Приступою, у ході якої було з’ясовано, що обсяги сучасні лісокористування, навіть враховуючи великі об’єми суцільно-лісосічних санітарних рубань, є у кілька разів нижчими у порівнянні з радянським періодом. Окрім того обсяги рубань в Україні є значно нижчими ніж середньорічний приріст деревини в лісах України загалом, і, зокрема, у Карпатському регіоні України. Учасники семінару також мали змогу поспілкуватися із сільським головою села Богдан та із перших вуст почути про співпрацю громади села із Державним підприємством «Рахівське лісове дослідне господарство» та Карпатським біосферним заповідником. Учасниками семінару також було відвідано лісову ділянку у Щаульському лісництві Державного підприємства «Рахівське лісове дослідне господарство» де у рамках проекту «FORZA» було проведено рубання переформування чистих ялинових насаджень у мішані. В цілому, всі учасники семінару залишилися задоволені взаємним спілкуванням та залишали семінар із побажаннями продовження співпраці.